Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią 2015

Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci przygotowało schemat żywienia niemowląt karmionych piersią 2015. Są to zalecenia stworzone specjalnie z myślą o rodzicach, aby z łatwością przeszli przez etap rozszerzania diety. Rozszerzanie diety niemowlaka to duże wyzwanie dla rodziców. Szczególnie młodzi rodzice mają prawo być zagubieni – co można, czego nie wolno, a dodatkowo byli mocno ograniczeni poprzednim schematem.

Nowe wytyczne dotyczące żywienia niemowląt są mocno elastyczne. Nie ma już podziału na dzieci karmione piersią i dzieci będące na mleku modyfikowanym. Oczywiście nadal podstawą jest, o ile to możliwe, karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy, nie dając dziecku nic innego do jedzenia, ani do picia. Mleko matki pokrywa wszystkie potrzeby dziecka. Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią 2015 zakłada przede wszystkim jedną zasadę – to rodzic decyduje co dziecko będzie jadło, a dziecko decyduje ile zje. Nowe produkty należy wprowadzać między 17 a 26 tygodniem życia niemowlaka zaczynając od warzywnych pure. Najlepiej do tego nadadzą się warzywa niealergizujące, takie jak marchew czy ziemniak. Uzupełniając je owocem – gotowanym jabłkiem czy zmiksowanym bananem można już stworzyć konkretny posiłek. Podstawą diety dziecka to nadal mleko, dodatkowe produkty są jedynie jej uzupełnieniem. W późniejszym etapie, na przełomie 7-8 miesiąca, można do diety dołączyć gotowane mięso czy tłustą, morską rybę. Już nie należy wprowadzać najpierw żółtka jajka, a później białka jak to było w starym schemacie – całe jajko można dodać do diety już od 7go miesiąca. Ważnym jest, aby konsystencja podawanych posiłków była odpowiednia do dziecka umiejętności – ma znaczenie czy dziecko siedzi czy chwyta za łyżkę samodzielnie, czy ma już wyrobiony odruch rozdrabniania pokarmu. Dzięki obserwacji dziecka rodzic ma możliwość wprowadzenia kolejnych produktów pamiętając jedynie, aby z produktami mocno alergizującymi, tj. mleko krowie czy miód, wstrzymać się minimum do skończenia roku.

Nowy schemat daje rodzicom więcej swobody i dzięki temu rodzic może skupić się na potrzebach dziecka. Rozszerzanie diety może być przyjemnością dla dziecka, ale teraz i dla rodzica również.